– Warszawskie Targi Książki wraz z Targami ACADEMIA powracają – aż trudno w to uwierzyć – po ponad dwóch latach nieobecności. Ich organizacja nie byłaby możliwa, bez wsparcia i życzliwości Prezydenta m. st. Warszawy Pana Rafała Trzaskowskiego. Dzięki zaangażowaniu Pana Prezydenta, na Warszawskich Targach Książki spotykamy się w samym sercu Warszawy – powiedział Jacek Oryl, prezes zarządu spółki Targi Książki, w trakcie uroczystego otwarcia Targów.

– Bardzo się cieszę, że mimo trudnej i nowej sytuacji, w jakiej postawiła nas pandemia, po wymuszonej przez nią przerwę, znów możemy się spotkać w gronie wydawców, księgarzy, autorów, bibliotekarzy i czytelników na wielkim warszawskim święcie książki. Jestem niezwykle wdzięczna organizatorom, spółce Targi Książki i Fundacji Historia i Kultura, że udało się utrzymać tę wspaniałą tradycję i stworzyć pod Pałacem Kultury i Nauki przestrzeń do spotkań i wydarzeń – przekazała ze sceny Magdalena Gawin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Jak wskazała, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu od lat działa na rzecz promocji czytelnictwa oraz wsparcia rynku książki w Polsce. Współpracuje m.in. z Instytutem Książki i Biblioteką Narodową, prowadzi programy promocyjne i upowszechniające czytelnictwo. Wspiera także wydawanie literatury i czasopism kultury, a także wspiera promocję książki poza granicami naszego kraju. W tym roku znacznie zwiększono budżet Instytutu Książki na tłumaczenie polskich autorów na języki obce. Udało się uruchomić dwa narzędzia wsparcia: właśnie trwa nabór do pilotażowego programu „Certyfikat dla niezależnych księgarni”, ruszyła również nowa edycja Narodowego Programu Promocji Czytelnictwa na lata 2021-2025, którego budżet wynosi blisko 1 mld zł.

– To dla radosna chwila, że możemy się spotkać w Warszawie. Wierzę głęboko, że Warszawskie Targi Książki, na których wspaniałomyślnie wydzielono dużą przestrzeń dla czeskiej twórczości literackiej, udowodni, że zainteresowanie polskiego społeczeństwa czeskimi książkami i kulturą ciągle trwa i nic w tym nie zmieniła pandemia, z którą zmagały się oba nasze kraje, a następstwa, której odczuwamy do dzisiaj – mówił Milan Němeček, wiceminister kultury Republiki Czeskiej, którego kraj występuje w tym roku w roli Gościa Honorowego.

–  Nasze narody łączą mocne więzi przyjaźni oparte na podobnych doświadczeniach historycznych, zgodnego sposobu myślenia i identycznego rozumienia tradycyjnych wartości. Tę więzi dodatkowo wzmocnione są przez bliskość językową, znajdują odbicie w obustronnym zainteresowaniu aktualnym zżyciem kulturalnym – kontynuował przedstawiciel Gościa Honorowego WTK.

– Chciałbym życzyć Warszawskim Targom Książki sukcesu w postaci wielkiej liczby zwiedzających, którzy odwiedzą je z wrażliwym umysłem i otwartym sercem. Tylko wówczas spotkanie z autorami, tłumaczami i wydawcami zaowocują tym najszlachetniejszym – poczuciem inspiracji, chęcią kartkowania książek, poznawania ich, dzięki temu pozwolą poznać bliskość naszych krajów i naszego dziedzictwo kulturowego – zakończył Milan Němeček.

Symbolicznego otwarcia Targów – przecięcia wstęgi – dokonali wspólnie: Milan Němeček, wiceminister kultury Republiki Czeskiej; dr Ivan Jestřáb, ambasador Republiki Czeskiej, Janusz Fogler, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Agnieszka Wyrwał, przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Rady m.st. Warszawy oraz Mariusz Szczygieł, ambasador czeskiego programu.

– Mam nadzieję, że od dzisiaj literatura czeska to nasza „láska nebeská”! – stwierdził pisarz.