Jednym z wydarzeń inaugurujących program wystąpienia Czech – Gościa Honorowego Warszawskich Targów Książki – było otwarcie wystawy „Václav Havel. Polityka i sumienie”.

Ekspozycja upamiętnia 85. rocznicę urodzin oraz 10. rocznica śmierci czeskiego dramaturga, eseisty i polityka – podkreślił Martin Krefl, koordynator programowy prezentacji Czech.

Wystawę na temat Václava Havla (ur. 5.10.1936 – zm. 18.12.2011) przygotowała Biblioteka Václava Havla wspólnie z Czeskimi Centrami i Instytutem Badania Reżimów Totalitarnych (ÚSTR).

Koncepcją wystawy jest ukazanie refleksji i przesłania Havla, zawartych w jego tekstach. Wykorzystano na niej fotografie autorstwa wybitnych czeskich fotografików.

W uroczystości otwarcia wziął udział Michael Žantovski, dyrektor Biblioteki Václava Havla, bliski współpracownik Václava Havla i autor jego biografii.

– Ta wystawa ma myśl przewodnią i jest nią podejście Havla do polityki, ale nie jako narzędzia sprawowania władzy, ale jako odpowiedzialności za losy innych ludzi. Jest też wyrazem obaw prezydenta o kierunek, w którym zmierza świat. Opętany ambicjami i rządzą władzy, świat dąży w pewnym sensie do zagłady. Wystawa wyraża też przekonanie, że każdy mas ma w sobie moc, żeby odwrócić ten trend i zapobiec temu zniszczeniu właśnie poprzez osobistą odpowiedzialność. Havel tę ideę rozwinął najpełniej w swoim znanym eseju z 1978 roku „Siła bezsilnych”. Mało zdajemy może sobie sprawę z tego, że najważniejsze wydarzenia w wykonaniu demokratycznej opozycji w reżimach komunistycznych były ucieleśnieniem idei Havla, można tu wspomnieć Kartę 77 czy w Polsce powstanie „Solidarności” – mówił Michael Žantovski.

W otarciu uczestniczyła również Taťjana Langáškova, dyrektor Czeskiego Centrum Warszawa.

–  Polską wersję wystawy przygotowaliśmy wspólnie we współpracy z Ambasadą Republiki Czeskiej. Wystawa krąży po świecie w wielu wersji językowych. Ta prezentowana w Warszawie oparta jest na przekładach Andrzeja Jagodzińskiego. Wcześnie miała wakacyjne tournée w Cieszynie, Krakowie i Krasnobrodzie.

I podkreśliła: – Warto obejrzeć tę wystawę, bo idee Havla są aktualne również w dzisiejszych czasach.

Wystawę można oglądać do niedzieli w namiocie Czech.