Lubelska drukarnia Akapit zajęła pierwsze miejsce w XX Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych 2020/2021 „Wydawcy Wybierają Drukarnie”. W trakcie Warszawskich Targów Książki magazyn „Wydawca” i Sekcja Poligrafów SIMP zorganizowały rozmowę z dyrektorem zarządzającym zwycięskiego zakładu – Jarosławem Baryłą.

Drukarnia Akapit specjalizuje się w produkcji trudnych technicznie książek w małych i średnich nakładach, książki wychodzą „spod pras” zakładu w różnych oprawach i zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach edytorskich.

Jak wskazywał rozmówca Andrzeja Palacza, redaktora naczelnego „Wydawcy”, z powodu pandemii na rynku poligraficznym zaszły niekorzystne zmiany, które dotyczą przede wszystkim spadku ilości surowców. – Nie wierzyłem, że dożyję takich czasów, że będzie brakować na rynku papierów produkcyjnych – mówił Jarosław Baryła.

Podzielił się również kilkoma refleksami na temat swojej pracy: – Od jakiegoś czasu zaobserwowałem nurt, który dotyczy zamówień publicznych. A to ważny i istotny segment rynku. Dotychczas był reprezentowany w mało atrakcyjny sposób, wręcz zniechęcający. Na tym polu widzę ogromną pracę, jaką wykonały instytucje kultury czy oświaty. I jeszcze jedna rzecz: mamy obecnie na rynku bardzo szeroką gamę uszlachetnień. To, co zaobserwowałem ostatnimi czasy, to przesadna liczba uszlachetnień, która jest wykorzystywana w finalizowaniu prac. Często są to uszlachetnienia, które nie mają nic wspólnego ze szlachetnością. Ilość to jedno, drugą sprawą są nietrafione uszlachetnienia. Ale obserwuję też inne zjawisko, to ogromna dbałość o szczegóły wykonania książki, zaprojektowania jej od podstaw tak, żeby wszystko było ze sobą spójne.

Gościem spotkania był również Andrzej Tomaszewski, typograf, poligraf, projektant książek i czasopism, komisarz konkursów PTWK „Najpiękniejsze Książki Roku”.