Trzeciego dnia Warszawskich Targów Książki na Scenie Głównej odbyło się spotkanie z finalistkami Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego:

  • Jessicą Bruder, autorką książki „Nomadland. W drodze za pracą”, tłum. z jęz. angielskiego Martyna Tomczak (Czarne),
  • Eliane Brum, autorką książki „Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii”, tłum. z jęz. portugalskiego Gabriel Borowski (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego),
  • Jeleną Kostiuczenko, autorką książki „Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji”, tłum. z jęz. rosyjskiego Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz (Czarne),
  • Karoliną Sulej, autorką książki „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” (Czerwone i Czarne)
  • Matildą Voss Gustavsson, autorką reportażu „Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim”, tłum. z jęz. szwedzkiego Justyna Czechowska (Wielka Litera).

Spotkanie poprowadził Wojciech Szot. Gościnie opowiadały o swoich doświadczeniach pisarskich, o bohaterach książek, o tym, jak budować zaufanie z rozmówcami, o odpowiedzialności reporterek, wreszcie o tym, czy kobietom trudniej pisze się reportaże.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest formą wyróżnienia książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. To również forma uhonorowania mieszkającego przez ponad 60 lat w stolicy Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza i publicysty.

Nagroda ma charakter międzynarodowy i od 12 lat jest przyznawana za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Konkurs od pierwszej edycji nagradza także tłumaczy.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego została ustanowiona i ufundowana przez Miasto Stołeczne Warszawę. Współorganizatorem Nagrody jest „Gazeta Wyborcza”, a partnerem Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot.