W ramach Festiwalu Komiksowa Warszawa w sobotnie przedpołudnia odbyło się spotkanie z Pavlem Čechem, malarzem, autorem komiksów oraz autorskich książek dla dzieci. Do najpopularniejszych publikacji autora należy nostalgiczna opowieść „Tajemství ostrova za prkennou ohradou” (2010), a także komiksy „Velké dobrodružství Pepíka Střechy” (2012) i „Tajemná krabička” (2019).

Na festiwalu dostępna jest bezpłatnie jego publikacja „A” – ponadczasowa przypowieść o niewolności i autorytarnym systemie.

– Komiks jest bardzo uniwersalny i bardzo współczesny. A powstał dzięki doświadczeniom własnym autora – zachęcał Paweł Timofiejuk, wydawca, organizator Festiwalu Komiksowa Warszawa.

– Tak, wątki autobiograficzne są w tej książce mocno obecne. Przez sześć lat pracowałem w fabryce, potem przez 15 lat jako strażak. Wspomnienia z fabryki są zawarte właściwie na każdej stronie tego komiksu. Gdybym nie miał za sobą takiego doświadczenia, nie umiałbym tego tak dobrze narysować tej historii – opowiadał Pavel Čech. – Zawsze byłem samotnikiem. Od małego rysowałem, malowałem na różnych strzępkach papieru. Pierwsze komiksy powstały, gdy miałem osiem lat. Tym moim rysowaniem tworzyłem sobie własny świat, w którym mogłem się schronić.

– Pamiętam, że ktoś w prezencie przywiózł mi kiedyś trzy czy cztery komiksowe czasopisma polskie, w których się zaczytywałem. Dzisiaj, przed spotkaniem, odwiedziłem targowe stoiska z komiksami i jestem pełen podziwu: ile się u was wydaje! Widzę, że w Polsce bardzo popularne są artystyczne komiksy, we francuskim stylu i to jest wspaniałe, bo u nas w Czechach wydaje się dużo mniej komiksów i wydaje się je głównie w amerykańskim stylu (Marvel itd.). Nie wiem do końca z czego to wynika, czy z tego, że jest was tutaj w Polsce więcej, czy po prostu więcej się wydaje komiksów, a może macie jakieś programowe wsparcie dla twórców komiksu? Sztuka komiksu w  Czechach jest niestety w pewnym stopniu podupadła. Ci starsi twórcy już nie tworzą, a młodych jest bardzo mało – mówił artysta.

– Myślę, że w Polsce jest po prostu wielkie serce wydawców i twórców do tego, żeby zajmować się komiksem. Przedstawiać komiks światu– odpowiedział Paweł Timof.