BLOKI PROGRAMOWE

Zaczytana Warszawa

Piątek 10.09.2021

Godzina: 12-13.55
Temat: Małe centra lokalnej kultury. O roli kameralnych księgarni w budowaniu i spajaniu społeczności lokalnych
Miejsce: Scena Główna – Kanapa Literacka
Goście: Paulina Bandura (Księgarnia pod Globusem), Małgorzata Narożna (FiKa), Anna Karczewska (Książki Kupuję Kameralnie), Paulina Wilk (Big Book Cafe), Roman Chymkowski (IKP UW) i Łukasz Zych (Najlepsza Księgarnia)
Prowadzenie: Justyna Suchecka-Jadczak
Opis: Czasy pandemii i lockdownu pokazały, że najlepsze rzeczy i miejsca dobrze mieć pod ręką. Księgarnie kameralne działały nieprzerwanie przez cały okres pandemii podnosząc na duchu, wspierając literaturą i dając złudzenie normalności i pretekst do spacerów. Podczas panelu, w którym udział wezmą księgarki i księgarze z Krakowa, Szczecina i Warszawy, porozmawiamy o tym, jak takie miejsca kształtują społeczności lokalne, jak budują wokół siebie kręgi przyjaciół i klientów, co robią, żeby utrzymać się na coraz bardziej rozregulowanym rynku książki. Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, czy w księgarniach może odrodzić się czytelnictwo.

Godzina: 17:00
Temat: spotkanie z Grzegorzem Piątkiem i Radosławem Jurczakiem
Miejsce: stoisko Zaczytana Warszawa
Prowadzenie: Anna Kramek-Klicka
Opis: Spotkanie z laureatami 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Grzegorz Piątek został nagrodzony za „Najlepsze miasto świata” w kategorii książka o tematyce warszawskiej, a Radosław Jurczak zdobył nagrodę za „Zakłady holenderskie” w kategorii literatura piękna – poezja.

 

Sobota 11.09.2021

Godzina: 12:00
Temat: FotoWarszawa – warsztaty dla dzieci
Miejsce: stoisko Zaczytana Warszawa
Opis: Warsztaty dla dzieci poświęcone fotografii jako inspiracji dla książek. Zaprezentowane zostaną̨ różne sposoby jej wykorzystania. Następnie za pomocą techniki kolażu uczestnicy warsztatów zbudują własną (wymyśloną lub opartą na faktach) historię wokół archiwalnych fotografii Warszawy. Prowadzenie Misia Ludwig, animatorka kultury

Godzina: 13:00
Temat: Spotkanie z Danielem Mizielińskim
Miejsce: stoisko Zaczytana Warszawa
Opis: Spotkanie z laureatem Nagrody Literackiej w kategorii literatura dla dzieci – tekst i ilustracje za książkę „Którędy do Yellowstone?” poprowadzi Agnieszka Sowińska. Po spotkaniu możliwość zdobycia ilustrowanego autografu od autora.

Godzina: 14.00-15.55
Temat: Spotkanie z finalistkami XII edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
Miejsce: Scena Główna – Kanapa Literacka
Prowadzenie: Wojciech Szot
Opis: Finalistkami Nagrody za 2020 rok są Jessica Bruder za książkę „Nomadland. W drodze za pracą”, Eliane Brum za książkę „Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii”, Jelena Kostiuczenko za „Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji”, Karolina Sulej za „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” oraz Matilda Voss Gustavsson za książkę „Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim.”
O godzinie 20:00 okaże się, która z nich zdobędzie nagrodę. Transmisja gali online na FB Nagrody Kapuścińskiego.

Godzina: 14:30
Temat: Quiz literacki z nagrodami książkowymi
Miejsce: stoisko Zaczytana Warszawa

Godzina: 16:00
Temat: Quiz literacki z nagrodami książkowymi
Miejsce: stoisko Zaczytana Warszawa

 

Niedziela 12.09.2021

Godzina: 12.00-12.55
Temat: spotkanie z laureatką Nagrody Kapuścińskiego
Miejsce: Scena Główna – Kanapa Literacka
Opis: Autorkę najlepszego reportażu 2020 roku poznamy 11 września podczas uroczystej gali 12. Edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W niedzielę zapraszamy na spotkanie z laureatką na kanapie literackiej WTK. Spotkanie poprowadzi filozof i publicysta Andrzej Leder.

Godzina: 12:00
Temat: „Jak to czytać?” – warsztaty dla dzieci i rodziców
Miejsce: stoisko Zaczytana Warszawa
Opis: Profesjonalna lektorka i animatorka rodzinnych warsztatów pokaże uczestnikom jak ten sam tekst czytać na różne sposoby, zachęci do zabawy konwencją i przeczyta fragment książki „Którędy do Yellowstone?” Aleksandry i Daniela Mizielińskich (książka nagrodzona 14. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy). Spotkanie podzielone jest na dwie części. Pierwsza to czytanie książki w aktorskiej interpretacji, druga – warsztat plastyczny nawiązujący do tematyki książki. Prowadzenie Anna Szawiel, aktorka, lektorka

Godzina: 13:00
Temat: „Jak to napisać?” – warsztaty dla młodzieży i dorosłych oparte na fragmentach nominowanych książek
Miejsce: stoisko Zaczytana Warszawa
Opis: Uczestnicy warsztatów będą mogli wcielić się w poszczególnych twórców i przyjrzeć się jak pracuje język i jak różnorodne są sposoby na budowanie literackich światów. Prowadzenie Sylwia Głuszak, historyczka literatury

Godzina: 14:00
Temat: Spotkanie z Zytą Rudzką
Prowadzenie: Eliza Kącka
Miejsce: Scena Główna – Kanapa Literacka
Opis: Zyta Rudzka została laureatką 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii proza za książkę „Tkanki miękkie”.

Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie.